A közelmúltban érdekes dokumentum bukkant fel az egyik online aukciósház kínálatában. Korábban nem volt ismert hasonló, érdemes a feldolgozásra. A lap két oldalát figyelmesen vizsgálva jó általános képet kaphatunk arról, hogy egy legénységi állományú kerékpáros katona miken mehetett keresztül a harmincas évek második felében.


Az 1913.01.23-án Jászfényszarun született Páll István katonai előképzésben 1930-tól minden évben részt vett, 1935-ben besorozták, a rá következő év elején be is vonult katonának a jászberényi magyar királyi „Kiss Ernő altábornagy” 5. kerékpáros zászlóaljhoz. Itt mintegy 20 hónapot szolgált, közben kerékpáros tanfolyamot végzett, megszerezte a mesterkerékpáros jelvényt, valamint elvégezte a tisztesiskolát és 1936.07.01-jével címzetes, majd 10.01-jével tényleges őrvezetővé lépett elő. 1936.12.24-étől címzetes tizedesi rendfokozatot kapott, majd a következő év 09.20-án leszerelt.


Mesterkerékpáros jelvény
A kerékpáros zászlóaljak 1939.01.23-tól életbe lépő átszervezése a berényieket – több hadrendi változás mellett – számozásuk megváltozásában érintette: az alakulatból 9. kerékpáros zászlóalj lett. Páll István ezzel a zászlóaljnál vett részt hathetes rendkívüli fegyvergyakorlaton (ez feltehetően az 1939 márciusában lezajlott kárpátaljai hadművelet volt),vélhetően ezért kapta meg a Felvidéki Emlékérmet.
1939.11.19-én a rimaszombati 1. határvadász zászlóaljhoz helyezték át, ahol 13 hónapig teljesített szolgálatot, feltehetően e kerékpáros századnál. Itt 12.01-étől szakaszvezetői rendfokozatba lépett elő. Ezt követően – miután a magas állományú határvadász zászlóaljak nagy része megszűnt – 1940.12.01-jétől a frissen megalakuló rozsnyói VII. kerékpáros zászlóaljhoz helyezték át. Ezt követően nem szerepelnek újabb bejegyzések a lapon, Páll István katonai pályafutásának további részletei sem ismertek.
Sajnos, nincsenek ismereteink arról, hogy a bemutatott nyilvántartási lapot mettől meddig használták. Páll István lapján az utolsó bejegyzés 1940-ből származik, egyelőre nem lehet tudni, hogy magát a lapot szüntették-e meg, vagy más okból nem vezették tovább. A lap funkciójában hasonló a tiszti állomány okmánygyűjtőiben általában fellelhető anyakönyvi laphoz. Mint látható, gyakorlott szemmel a lapon gyorsan áttekinthetőek az egyes személyes, képzettségi és szolgálati adatok egyaránt.